Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kwidzyn: Mural profilaktyczny

Data publikacji: 2018-07-17, Data modyfikacji: 2018-07-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Kwidzyn: Mural profilaktyczny

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 5, przy ulicy Kamiennej 18 w Kwidzynie, pojawił się mural o powierzchni prawie 90 metrów kwadratowych, który jest częścią kampanii społecznej „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię" realizowanej w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców woj. Pomorskiego".

Mural został wykonany przez Konrada Kowala z KOKA Studio i przedstawia wielkoformatowy rysunek satyryczny, autorstwa trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak.

Powstał on dzięki współpracy realizatora projektu COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., Urzędu Miasta w Kwidzynie oraz Wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 Mirosława Dudek. Obie instytucje zaangażowały się i wspólnie wspierają naszą kampanię promocyjną. Powiat kwidzyński należy do obszarów „białych plam", czyli obszarów o najniższej zgłaszalności na profilaktyczne badania kolonoskopowe, dlatego też tak ważne było, aby mural powstał między innymi w Kwidzynie.

– Zależało nam na tym, aby działania prowadzone w ramach kampanii promocyjnej, były nieszablonowe, przyciągające uwagę mieszkańców i zachęcające do udziału w projekcie – mówi Koordynator projektu Małgorzata Kondek – Dzięki dotychczasowym działaniom, od stycznia do końca czerwca 2018 r. badania wykonało już 692 osoby, co nas bardzo cieszy, ich liczba z miesiąca na miesiąc rośnie. W tym roku wykonaliśmy już murale w Kościerzynie i Kwidzynie, a mamy w planach wykonanie jeszcze podobnych murali w Bytowie i Starogardzie Gdańskim. Wszystkie te miejscowości należą do obszarów „białych plam".

To niestandardowe działanie to element 3-letniej kampanii organizowanej w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego", realizowanego przez COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać kobiety i mężczyźni aktywni zawodowo w wieku:

50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego,
40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha.

Do projektu można się zgłosić poprzez formularz na stronie lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem (58) 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unie? Europejska? w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Wojewo´dztwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Partnerem Wiodącym projektu jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. – jeden z największych samorządowych podmiotów leczniczych w woj. pomorskim. Spółka w swojej strukturze posiada dwie pracownie endoskopowe, w lokalizacjach: Szpital św. Wojciecha i Szpital im. M. Kopernika, wykonujące profilaktyczne badania kolonoskopowe, oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii, będące specjalistycznym ośrodkiem zajmującym się diagnozą i leczeniem chorób nowotworowych. Dzięki temu Copernicus zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej.

W ramach projektu badania kolonoskopowe można wykonać również w ośrodkach współpracujących: w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Medpharmie Zakład Opieki Zdrowotnej S.A. w Starogardzie Gdańskim. Oba podmioty zaangażowane są w działania promocyjne i edukacyjne na rzecz pacjentów. Partnerami projektu są Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia, Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie oraz Przychodnia BaltiMed Sp. z o. o. sp. k.

Za kampanię odpowiada Strategia 360, trójmiejska agencja z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży marketingowej.

Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem paplaLala, w ramach 3-letniej akcji promocyjnej wykona serię rysunków satyrycznych. Będą one w humorystyczny sposób uświadamiać mieszkańców o potrzebie wykonania badań profilaktycznych oraz niwelować barierę wstydu dotyczącą kolonoskopii.

UM Kwidzyn, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kwidzyński - powiat w południowo - wschodniej części województwa pomorskiego z siedzibą w Kwidzynie. W skład powiatu wchodzą gminy: Gardeja, Kwidzyn, Prabuty, Ryjewo i Sadlinki, zajmując powierzchnię 835 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeki (Wisła, Liwa), jeziora (Klasztorne, Jerzewo), rezerwaty przyrody („Kwidzyńskie Ostnice” i „Jezioro Liwieniec”), obszary chronionego krajobrazu (Obszar chronionego Krajobrazu Doliny Kwidzyńskiej, Ryjewski Obszar Chronionego Krajobrazu, Sadliński Obszar Chronionego Krajobrazu, Morawski Obszar Chronionego Krajobrazu, Obszar Chronionego Krajobrazu Jeziora Dzierzgoń, Obszar Chronionego Krajobrazu rzeki Liwy oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Białej Góry), szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Wśród zabytków wymienia się: zespół katedralno – zamkowy z XIV wieku, Pałac Rejencji z połowy XVIII wieku, Gmach Sądu Ziemskiego z XIX wieku, dawne koszary wybudowane w II połowie XIX wieku w Kwidzynie, staropolski dwór obronny z XVI wieku Biały Dwór, Górki – Dwór z XVII wieku wraz z przypałacowym parkiem, dwór z 1664 roku w miejscowości Licze, Gotycka Brama Kwidzyńska, zabytkowe wodociągi z początku XVIII wieku, fontannę zbudowaną w 1900 roku w Prabutach, zespół pałacowo – parkowy w miejscowości Klecewo, folwark z XVIII wiecznym pałacem, czy spichlerz ryglowy z I połowy XVIII wieku we wsi Nowa Wioska.

    Gospodarka powiatu oparta jest na przemyśle celuzowo – papierniczym, elektromechanicznym, elektronicznym, drzewnym a także przetwórstwie warzyw i owoców. Na terenie powiatu kwidzyńskiego działają: Intenational Paper Kwidzyn S.A., Sofrel Electronisc Sp. Z o.o., BM Polska Sp. Z o.o. czy Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego Sp. Z o.o.

    Przez powiat przebiega droga krajowa nr 55.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola